Teknik Bilgiler

Oluklu mukavva, bir veya daha fazla oluklu tabaka (nın/ların) alt ve/veya üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen mamuldür. Oluklu Mukavvanın farklı amaçlara hizmet eden çeşitli türleri vardır. Bu cinslerin üretiminde çeşitli dalga boylarında ondüle kullanılır.


TEK YÜZLÜ 
Bir yüzünde kağıt yapıştırılmış ondüle tabakasına verilen isimdir.
 
tekyuzlu
 
Tek yüzlü oluklu mukavva (Ondüle), bir oluklu tabakanın yalnız bir yüzünün düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen oluklu mukavvadır Ondülenin tek yüzüne kâğıt yapıştırılmasıyla "Tek Yüzlü", her iki yüzüne kâğıt yapıştırılmasıyla "Oluklu Mukavva" elde edilir. Çeşitli dalga boylarında birden fazla ondülenin yüzeylerine kâğıt yapıştırılarak birleştirilmesiyle "Çift Dalga Oluklu Mukavva" ve "Üç Dalga Oluklu Mukavva" da üretilmektedir.

OLUKLU MUKAVVA 
En az üç tabaka kağıdın, geometrik bir form verilerek birleştirimesi ile elde edilen levhaya verilen isimdir.

tekdalga singlewall
 
Tek dalgalı oluklu mukavva, bir oluklu tabakanın her iki yüzeyinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen oluklu mukavvadır Çift Dalgalı Oluklu Mukavva Çift dalgalı oluklu mukavva, düz bir tabakanın alt ve üst yüzeylerine yapıştırılmış oluklu tabakaların alt ve üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen oluklu mukavvadır. Üç Dalgalı Oluklu Mukavva Üç dalgalı oluklu mukavva, aralarındaki iki düz tabakaya yapıştırılmış üç oluklu tabakanın altının ve üstünün düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen oluklu mukavvadır.

ÇİFT DALGA OLUKLU MUKAVVA 
İç, dış, ara ve iki ondüle olmak üzere, beş kat kağıdın birbirine yapıştırılması ile, çift dalga oluklu mukavva elde edilir.

ciftdalga doublewallDALGA TİPLERİNE GÖRE OLUKLU MUKAVVALAR

İri Dalgalı Oluklu Mukavva (A-Dalga)

Bir metredeki oluk sayısı 104-125, oluk yüksekliği 4,5 mm - 4,7 mm arasında olan oluklu mukavvadır. Oluk yüksekliğine bağlı olarak kalın duvarlı olması, düşeydeki yükleri çok iyi taşımasını yatayda ise kolay ezilebildiği için çok iyi yastıklama yapmasını sağlar. Yüzey ezilmeye zayıf olan bu cins, dalga aralığının fazla olması nedeniyle düzgün baskı yüzeyi vermez. A dalga çift dalga kombinasyonlarında iç yüzde kullanılır. Bu şekilde içerideki ürününe gelen darbeler absorbe edilir. 

İnce Dalgalı Oluklu Mukavva (B-Dalga)

Bir metredeki oluk sayısı 150-184, oluk yüksekliği 2,1 mm - 2,9 mm arasında olan oluklu mukavvadır. Kullanımı en yaygın olan cinstir. Duvar kalınlığının az olması nedeniyle düşeydeki yükleri taşımadaki dayanıksızlığına karşın, dalgaların daha sık olması nedeniyle yüzey ezilmeye oldukça dayanıklıdır. Yine bu niteliğine bağlı olarak baskıda oldukça iyi sonuç verir. 

Orta Dalgalı Oluklu Mukavva (C-Dalga)

Bir metredeki oluk sayısı 120-145, oluk yüksekliği 3,5 mm - 3,7 mm arasında olan oluklu mukavvadır. A ve B dalgalardan sonra ortaya çıkan ve her ikisinin de iyi özelliklerini taşıyan bu dalga cinsi iyi taşıyıcıdır ve baskıda iyi sonuç verir. Bu cins, zamanla A dalganın yerini almaktadır. 

Mikro Dalgalı Oluklu Mukavva (E-Dalga)

Bir metredeki oluk sayısı 275-310, oluk yüksekliği 1,15 mm - 1,65 mm arasında olan oluklu mukavvadır. Metredeki oluk sayısının fazla olması nedeniyle mükemmel yüzey ezilme direnci olan E Dalga, baskıda tüm diğer dalga cinslerine göre en iyi sonucu verir. Bu özellikleri ve hafifliği nedeniyle karton ambalajların yerini almaktadır. Yalnız başına taşıma ambalajı olarak kullanılamaz. Başka bir dalga ile birleştiğinde mükemmel bir ambalaj malzemesi olur. F dalga ve N dalga, E dalgadan daha ince olan diğer türlerdir.

Adres Bilgilerimiz

İkitelli OSB Eski Turgut Özal Cad. No:10

A Blok No:401 Başakşehir / İSTANBUL

Hafta içi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 13:30

Telefon Numaralarımız

+90 212 470 49 56 / +90 212 470 49 57

+90 212 495 29 13 / +90 212 470 49 66

Mobil : +90 532 111 76 29

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Özşahin Bülten

Yeniliklerden haberdar olmak için abonemiz olun.